Temizlik yaparken zehirlenmeyin…

Temizlik yaparken zehirlenmeyin…

Halınıza kahve döküldü, minik afacan duvarları resimlerle donattı, kıyafetinize mum damladı, banyonuzun kıyı köşesi küfle kaplandı; pratik ve tabii yöntemlerle üstesinden gelmek hiç de zor değil.

Duvar temizliğini, doğal temizleme formülleriyle kolayca yapabiliriz. Bunun için öncelikle, beş litre kadar suyun içine yarım su bardağı elma sirkesi, üç yemek kaşığı da mısır nişastası koyup karıştırın. Temizlik yaparken zehirlenmeyin...Karışımınız hazır olunca süngeri bu suya batırarak duvarlarınızı silin, ardından temiz pamuklu bir bezle kurulamayı yapıp temizliğinizi bitirin.

Bir diğer doğal alternatif de, yine beş litre suyun içine iki buçuk yemek kaşığı boraks ekleyerek elde ettiğiniz karışımla silip, temiz bir bezle kurulamak olacak.

Çocukların duvarlara pastel boyayla yaptığı çizimleri silmek için de, bir paket kabartma tozu ve bir paket karbonatı az suyla macun haline getirin ve boyanın üzerine tabaka halinde sürün, bir müddet beklettikten sonra da fırçalayarak temizleyin.

Halı temizliğinin doğal yöntemleri

Temizlik yaparken zehirlenmeyin...Ortalama altı metrekare bir halıyı temizlemek için, üzerine bolca karbonat ve mısır nişastası serpin. Bir gece boyunca o şekilde bekletin ve üzerinde yürümeyin. Evdeki herkes uyuduktan sonra bu işlemi yaparsanız daha doğru olur. Ertesi gün elektrik süpürgesi ile karbonat ve mısır nişastasını çekin. Bu uygulamayı yaptığınızda, mısır nişastası ve karbonatın tanecikleri, halının en diplerine inen kirlere bile nüfuz ederek içlerine hapseder. Sabah elektrik süpürgesi ile çektiğinizde, halınızı kolayca bütün kirlerden arındırmış olursunuz.

Halınızı silmek içinse sıcak suyun içinde arapsabununu eritin ve bu sıvıyı temizlikte kullanın. Son olarak da sirkeli su karışımına batırdığınız bir bezle güzelce silin.

Halı lekeleriniz için uygulayacağınız doğal yöntemler de şunlar: halınızdaki kahve lekelerini çıkarmak için bir şişe sodaya batırıp çıkardığınız süngerle lekeli yerleri silin.

Meyve suyu lekelerini temizlemekse daha kolay; lekeli yerin üzerine bir miktar kaynar su dökün ve süngerle temizleyin.

Giysilerinizden mum lekesini çıkarmak için ihtiyacınız olan şey birkaç kat kâğıt havlu ve sıcak bir ütü. Giysinin mum lekesi olan kısmına hem içten hem de dıştan kâğıt havlu yerleştirin ve sıcak ütüyle üzerinden geçin. Sıcağa dayanamayan parafin hemen çözülecektir. Ancak, leke çıkıncaya kadar biri iki defa kâğıt havluyu değiştirmeniz gerekebilir. Daha sonra çamaşır makinesinde normal yıkama yapın.

Küf giderici temizleyiciler yerine

Temizlik yaparken zehirlenmeyin...Küf giderici “temizlik” maddeleri de en az diğerleri kadar sağlığa zararlı ve tehlikelidir. Formaldehit ve zirai ilaçlar gibi son derece zararlı maddeler ihtiva ettiklerinden bunlardan kaçınılması gerekir. Bizim vereceğimiz tarifler içinse böyle bir tehlike söz konusu değil çünkü hepsi doğal maddelerle yapılabilecek temizlik ürünleri. Bir litre sıcak suyun içine, bir çay kaşığı boraks, bir çay kaşığı çamaşır sodası, biraz elma sirkesi ve biraz da arapsabunu karıştırıp çalkalayın. Bu karışımı püskürtmeli bir şişenin içine koyun. Küvet, duş kabini ve duşun çevresindeki fayanslarda bulunan kalıntı, küf ve lekelere sıkın. Son olarak sirkeli suyla güzelce durulayıp temizliğinizi bitirin.

Küflerden kurtulmak için ikinci pratik ve hızlı yöntem de bir litre suyun içine üç dört damla karıştıracağınız karanfil yağı ile küflü yerleri silmektir. Diş ağrısına da iyi gelen karanfil yağı bütün küf sporlarını yok eder.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 83 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,536 saniyede oluşturuldu.