Yüksek topuklu ayakkabılar “stres kırıkları” nedeni…

Yüksek topuklu ayakkabılar “stres kırıkları” nedeni

1.Topuk yüksekliği 2-2.5 santimi geçmemeli

Ayakkabı seçerken topuk yüksekliği 2-2.5 cm arasında olanları tercih edin. Topukların bu derece yüksek olması ayaktayken belin desteklenmesine imkan tanıyor. Bunun aksine topuk aYüksek topuklu ayakkabılar "stres kırıkları" nedeni...yüksekliği 8-9 cm’nin üzerindeki ayakkabılarda ise vücut yükü ayak tarak kemikleri boyunca ilerleyerek ayak ucunda toplanıyor. Bu tip ayakkabı giyen kadınlarda ayak bileği ve ayak önü ağrıları sık görülüyor. Amerika’da her 6 kadından biri haftada en az 3 gün yüksek topuklu ayakkabı giyerken, bunların üçte 1’i bu sebepten dolayı düşüyor ve ayak bileği burkulması sorunu yaşıyor. Uzun süreli kullanımlarda ise parmakların sıkışmasından dolayı tırnak batmaları, kemik çıkıntı oluşumları, küçük sinir uçlarında hasarlar ve tendon sorunlarıyla karşı karşıya kalınıyor. Yüksek topuklu ayakkabılar ile yapılan uzun yürüyüşlerde tarak kemiklerine gelen aşırı yüklenmeler stres kırıklarına bile neden olabiliyor. Stres kırıkları tedavisinde uzun süreli koltuk değneği kullanılması gerektiği için ciddi iş gücü kayıplarına yol açabiliyor.

2.Ayağı sıkmamalıYüksek topuklu ayakkabılar "stres kırıkları" nedeni...

Ayakkabının önü ayağınızı sıkmayacak kadar geniş olmalı. Ayağınız ayakkabı kalıbına tam oturmalı, ne çok gevşek ne de kenarlardan çok sıkı olmalı. Sıkan ayakkabılar ciltte tahrişlere, su toplanmalarına, tırnak batmalarına ve uzun vadede eklem bozukluklarına neden olabiliyor. Ayakkabınızın ayağınızı sıkmaması için satın alırken ayak boyutunuzun en büyük olduğu akşam saatlerini tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Ayakkabı seçerken ayağınızı ayakkabıya uydurmak yerine, ayağınıza uyan ayakkabıları tercih etmelisiniz.

3.Tabanı ayak şekline uygun olmalıayakkabi__

Ayakkabı tabanı ayak şeklinize uygun olmalı, ayağınızın altındaki boşlukları doldurmalı ve desteklemeli. Çünkü tabanı dümdüz ve çok esnek ayakkabılar, ayak tabanındaki bağların aşırı gerilmesi sonucu plantar fasiit ve topuk dikeni gibi ayak tabanı rahatsızlıklarına zemin hazırlayabiliyor. Günümüzde her tür spor için farklı tabanlı ayakkabılar mevcut. Ayakkabı alırken üreticinin yazmış olduğu uyarıları okumayı da ihmal etmeyin.

4. Doğal malzemeden üretilmiş olmalıYüksek topuklu ayakkabılar "stres kırıkları" nedeni...

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Dikici ayakkabıların doğal malzemeden üretilmiş olması gerektiğini belirtiyor. Gün boyu ayakkabının içinde kalan ayaklarımızın nefes alması ve havalanması gerekiyor. Yeterli hava almayan ortamlarda bulunan ayaklarda ise terleme ve nem ile çok çabuk mantar enfeksiyonları görülüyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 83 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,562 saniyede oluşturuldu.