Zayıf Olmak Mı, Fit Olmak Mı?

Fit olmak, birçok kavramı içinde barındıran bir tanımdır. Fit olan birey, hem ideal kilosundadır hem de zinde bir vücuda sahiptir.

Zayıf Olmak Mı, Fit Olmak Mı?

Zayıf olmak, günümüzde sağlıklı bir durummuş gibi algılansa da, zayıflık da aşırıya kaçtığında obezite gibi ölüm riskini artırabilecek bir durumdur. Beden kütle indeksi 18.5 ’in altında kalan bireyler zayıf olarak nitelendirilir.

Zayıf Olmak Mı, Fit Olmak Mı?Zayıf bireylerin yağ ve kas kütlelerinin oranı düşüktür, fit bireyler ise normal yağ ve kas yüzdesine sahiptir. Bu nedenle fit birey daha sağlıklı görünür ve de daha enerjik olur.

Fit Olmak İçin Nasıl Beslenmeli? Neler Yapılmalı?

Fit olmak için sadece beslenme programınızı değil, beslenme programıyla birlikte yürüteceğiniz, yaşam tarzınıza uygun bir egzersiz programı da planlamalısınız. Bu; sahilde yapacağınız tempolu bir yürüyüş, evde ip atlamak veya dans etmek bile olabilir. Önemli olan bunu bir yaşam tarzı haline getirerek, sürekliliğini sağlamanızdır. Bu sabır gerektiren bir süreç olacağından, kısa vadede büyük değişimler beklememelisiniz. Beklentinizi ne kadar düşük tutarsanız, hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz de o kadar azalır, bu sayede de motivasyonunuzun düşme olasılığı zorlaşır.

Beslenme konusunda, fit kalmak için bazı olmazsa olmazlar vardır. Örneğin kan şekerinizi hızla yükseltecek fazla miktarda karbonhidrat, şeker içeren yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Çünkü kan şekerinde ani oynamalar bitkin ve isteksiz hissetmenize, insülin hormonunun gereksiz salgılanması da vücut yağ yüzdenizin artmasına neden olacaktır.

Beslenme programınızda yağ yüzdesinin düşük olması önemlidir. Ancak bu hiç yağ tüketilmemesi gerektiği anlamına gelmez, belirli oranlarda kalmak koşuluyla yağ da tüketmelisiniz.

Özellikle fit olmak için spor yapan bireylerin en çok kafasını karıştıran konulardan biri de protein alımıdır. Protein, dokuların yapımı ve onarımı için önemlidir; ama aynı zamanda karbonhidrat kadar da enerji içerir ve fazla tüketildiğinde vücutta yağ olarak depolanır.
Fit kalmak için ilk aşamada yapmanız gereken, sağlıklı bir yaşam için küçük adımlar atarak, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizi bir yaşam biçimi haline getirmeye çalışmaktır.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,676 saniyede oluşturuldu.