Zencefilin Yararları faydaları

Şu büyük alışveriş merkezlerinde gördüğümüz çiğ zencefildan bahsetmek istiyorum arkadaşlarım. İnanılmaz yararlarının yanı sıra tehlikeli bir bitki olduğunu belirtmek isterim.

Zencefil bitkisi son zamanlarda kanserle savaşta “destekleyici tedavi olarak” kullanılmaktadır. Dünyada azımsanmayacak sayıdaki bilim adamı zencefilin “kanserle ve buna benzer tehlikeli hastalıklarla” savaşta “destekleyici tedavi olarak” kullanılabileceğini kabul etmektedir.

Her ne kadar yetişkin olsanız da günlük 4 gramdan fazla zencefil almayınız.

Bu doz normaldir günlük 4 gramın üzerindeki dozlar yaygın göğüs yanması şikayeti doğurur.(Yiyecekler genellikle %0.5 kadar zencefil içerir)

1- Bulantılar ve gaz şikayetlerinde= günlük “yiyeceklerle birlikte olmak koşuluyla” 2-4 gr arasında zencefil alınmalıdır. Eğer toz halinde alınacaksa 0.25-1 gr arasında toz 1.5-3.0 mL suyla (bu 30-90 damla demektir) karıştırılır.

2- Soğuk algınlığında, baş ağrılarında, veya grip gibi
hastalıklarda= 2-3 dilim yaş zencefil veya 0.5 gr toz zencefil çay ve bal karışımına atılarak sıcak alınır. Bu seans günde 2-3 kere tekrarlanır.

3- Adet sancılarının giderilmesinde= günlük 1 gr toz zencefil alınabilir bu tos zencefil 20-30 damla suyla extrakt haline getirilir ve 3-4 defada tüketilir. İstenirse bal veya tatlı ile karıştırılabilir.

Zencefil her ne kadar mucizevi bir bitki de olsa 2 yaşın altındaki çocuklarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Buna çok dikkat edilmelidir.
Zencefil evinizden eksik etmemenizi tavsiye edebileceğimiz bir bitkidir. Yumru köklü, sarımsı renkte ve tropikal iklimlerde yaşar. Etken madde bakımından zengin olan zencefil; % 80 su, % 2 protein, % 1 yağ, % 12 nişasta, demir, fosfor, kalsiyum, B ve C vitamini içerir. Özellikle Hindistan, Çin, Asya ve Arabistanda çok tüketilir ve her türlü şifa uygulamasında da kullanılır.

Zencefil, kan damarlarını açar, vücutta sıcaklık yaratır ve kalbi canlandırır. Çeşitli mide rahatsızlıkları ve hazımsızlıkta, mide bulantısı ve ishal tedavilerinde kullanılan zencefil eklem iltihaplarında ve gaz spazmlarında da hayati göstergelerin düzeltilmesi adına önem taşır. Enfeksiyona bağlı ateşlenmelerde hazırlanması kolay ve ucuz, üstelik güvenilir bir dosttur. Hindistan’da bir üniversitede yapılan incelemelerde zencefilin karaciğer ve kandaki kolesterolü azalttığı sonucuna varılmıştır. Uçak, vapur, araba gibi ulaşım araçlarındaki sarsıntılardan doğan mide bulantıları ve kusmalara karşı rahatlatıcı etkisini de unutmamak gerek. Yolculuğa çıkmadan yarım saat önce ağıza alınan 1 gr zencefil bunu engelleyecektir. Soğuk algınlığına karşı da karanfilli ve limonlu zencefil çayı etkili oluyor.
Zencefilin Kullanıldığı Yerler ve Zencefilin Faydaları

Uykuyu rahatlatır
Vücutta terleme ve sıcaklık yaratır
8Romatizmal hastalıklarda kullanılır
Baş ağrılarını giderici etkisi vardır
Kanın yapısını daha akışkan hale getirir
Kalp ritminin düzene girmesini sağlar
Solunum yollarını açar
Bağırsaklarda oluşan gazın atılmasını sağlar
İyi bir anti oksidandır
Mideyi düzenler ve mide bulantılarını giderir
İştah açıcıdır
Kolesterolü düşürür.
Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefil çaylarla birlikte alınabilir
AddToz halindeki zencefil balla karıştırılarak yenebilir
AddÇay, bal ve zencefil karışımı yapılarak kullanılabilir
AddBazı yemek, pasta ve tatlılara ilave edilebilir
Add1 gramlık dozlarla toz olarak doğrudan alınabilir.
Zencefil, hamilelikte görülen sabah bulantısı ve kusmalarda da kullanılabilir. Yapılan araştırmalarda her gün 1 gr toz zencefil alan hamilelerde semptomların azaldığı ve tamamen geçebildiği ortaya çıkmıştır.
Son zamanlarda zencefil bitkisi kansere karşı destekleyici tedavi olarak kullanılmaktadır. Çok sayıda bilim adamı zencefilin kanserle mücadelede testekleyici olarak kullanılması görüşünde hemfikirdirler.
Zencefilin Yan etkileri bulunmamaktadır.Bu nedenle Zencefilin zararları yoktur. Zencefilin birçok Faydası bulunmaktadır

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 138 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,822 saniyede oluşturuldu.