Güneş leke bırakmasın…

Güneş leke bırakmasın…

 

Güneşin zararlı ışınlarından nasibinizi almak istemiyorsanız, savaş açmalı ve güneş lekeleriyle mücadele etmenin yollarını bilmelisiniz. Aksi takdirde cildiniz tehlike sinyalleri verebilir.

Güneş leke bırakmasın...Yaşam kaynağınız olan güneş, olumlu etkileri yanında olumsuz etkiler de taşımaktadır. Güneş, kendimizi mutlu hissetmemizi sağlar, güneş sayesinde derimizden D vitamini sentez eder, bronzlaşınca kendimizi daha güzel hissederiz. Ancak bronzlaşmanın bedelini yıllar geçtikçe ağır bir şekilde ödemek zorunda kalabiliriz. Konuyla ilgili görüştüğümüz Özel Lifemed Tıp Merkezi’nden Dr. Şerife Günel, merak ettiğiniz soruları yanıtladı.

Güneş lekesi nedir?Güneş leke bırakmasın...

Yüzde, gövdede, kollarda, ellerin üzerinde ve hatta bacaklarda açık kahverengi ile koyu kahverengi arasında tonlarda çok sayıda olabilecek cilt lekeleri olarak tarif edilebilir. Genellikle çocuk yaşlarda yeterince güneşten korunmamış olanlarda daha fazla görülür. Açık tenli, çilli, açık renk gözlü, güneşte hemen kızaran ve yanık oluşan kişilerde risk daha fazladır.

Güneş cilde nasıl bir etki yapıyor?Güneş leke bırakmasın...

Güneş yanığı, cildin yaşlanması ve kanser başta olmak üzere ciltte gördüğümüz değişikliklerin

başlıca nedenidir. UV ışınlarının ciltteki melanin, hemoglobin ve DNA gibi kromoforlar tarafından emilmesi (özellikle DNA’nın UVB’ yi emmesi) ve sonuçta bu kromoforların hasar görmesidir. UVB üst derideki melanin ve DNA tarafından emilir ve güneş yanığına yol açar. UVA ise alt derideki damarlardaki hemoglobine bağlanır. Burada oluşan kimyasal maddeler kolajen ve elastik liflere zarar vererek cildin yaşlanmasını hızlandırır. Su toplamalarının ve soyulmalarının görüldüğü güneş yanıklarında hasar daha fazla oluşur. DNA’nın gördüğü hasar büyük oranda tamir edilir ama bazı kalıcı bozukluklar yaşanabilir. Bu bozukluklar, zamanla birikir ve yavaş yavaş cildin yaşlanmasına veya kontrollü büyümeyi etkileyen bir bozukluksa cilt kanserine yol açabilir. UV ışınları en çok açık tenlileri, çilli ve kızıl saçlıları etkiler.

Güneş lekeleri tedavi edilmeli mi?Güneş leke bırakmasın...

Hasta, görüntüsünden dolayı rahatsız değilse, tedaviye gerek yoktur. Ancak yine de bu tip sorunu olanların bir dermatoloji uzmanına ciltlerini muayene ettirmelerinde fayda vardır. Çünkü güneş lekeleri beraberinde başka problemleri de getirebilir. Bu tarz sorunlar yaşamamak için yılda bir kez dermatolojik kontrol yaptırılması, ileride doğabilecek cilt hasarlarını önlemek için faydalı olacaktır.

GÜNEŞE BAĞLI CİLT HASARLARININ BELİRTİLERİGüneş leke bırakmasın...

Güneşe bağlı cilt hasarlarının pek çok belirtisi vardır:

• Kuru ve mat bir cilt

• Derin kırışıklıklar

• Elastikiyet kaybı

• Gözeneklerde açıklık

• Düzensiz kahverengi lekeler

• Kılcal damarlarda artış

• Ciltte incelme

• Morarma

• Üzerinde pütürler olan kızarıklıklar

LEKELERDEN KORUNMA YÖNTEMLERİGüneş leke bırakmasın...

• Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (11.00 -15.00 ) dışarıda uzun süre kalmamalısınız.

• Güneş koruyucu bir ürünü güneşe çıkmadan yarım saat önce sürmeli ve her iki saatte bir tekrarlamalısınız.

• Şapka, koruyucu giysiler ve UV korumalı gözlük kullanmalısınız.

• Kış aylarında en az 15 SPF, yaz aylarında cilt tipine göre 30 – 50 SPF içeren bir ürün kullanmalısınız.

• Günde en az 8 bardak su içmelisiniz.

• Her mevsimde UV ışınlarına karşı önlem almalısınız.

• Antioksidan içeren nemlendiriciler kullanmalısınız.

• Antioksidan, vitamin ve mineraller içeren besin destekleri almalısınız.

LEKELERİ NASIL GİDERECEĞİZ?Güneş leke bırakmasın...

Bitkisel yöntemler ile güneş lekelerine son vermek mümkün. Özellikle limon suyu cildinizdeki güneş lekelerinden kurtulmak ve daha sağlıklı bir cilt olması için ideal bir yöntem. Limon suyu ile cildinizi temizlerken özellikle limonun taze olmasına ve hazır limon suyu kullanmak yerine taze limondan yararlanmaya dikkat edin. Güneş lekeleri olan cildinizdeki bölgelere taze sıkacağınız bu limon suyunu sürüp temizlemelisiniz. Limon suyu ile güneş lekelerini temizlemek biraz uzun süre alsa da etkilidir ve sağlıklıdır. Limon suyu etkisini ortalama olarak düzenli uygulandığında 5 ile 9 hafta arasında gösterecektir. Diğer bir yöntem ise, elma suyu kullanmak. Hemen hemen tüm cilt sorunları için kullanabileceğiniz elma sirkesi etkisini limon suyuna oranla daha kısa süre içerisinde gösterir. Düzenli olarak uygulandığında ortalama 3 ile 7 hafta içerisinde etkisini gösterecek olan elma sirkesi direkt olarak güneş lekelerinin olduğu bölgelere uygulanabilir.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 83 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,835 saniyede oluşturuldu.