Kivi neden bu kadar faydalı?

Kivi neden bu kadar faydalı?

Kivi, içeriğindeki zengin besin değerleri sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler ve uyku kalitesini arttırır. Besin değerleri göz önüne alındığında mucize meyve olarak anılmasına şaşırmamak gerekir.

En yüksek C vitamini kivide bulunur. Astıma ve öksürmeye iyi gelir. İtalya’da yapılan bir araştırma hafta 2-3 adet kivi tüketen çocuklarda öksürmede fark edilir bir azalma gözlemlenmiştir. Kivi neden bu kadar faydalı?C vitamini açısından hazine değerindeki bu meyve nefes darlığı ve astıma karşı çok etkilidir.
Tayvan Tıp Okulu tarafından yapılan bir araştırma kivinin bağırsak hareketlerini düzenlediğini ve sindirimi kolaylaştırdığını göstermiştir. Uzmanlar hazımsızlıktan şikayetçi olan kişilerde 4 hafta kivi tüketiminin ardından sorunlarında % 45 oranında azalma tespit etmiştir.                                                                                                                                                                                                                          Kivi aynı zamanda lif açısından da çok zengindir. 100 gram muzda 1.6 gram bulunan lif, kivide 3.4 gramdır. Bu sayede bağırsaklardaki iyi bakterilerin artmasına yardımcı olur.Kivi, kolesterolü düşürür ve kalp rahatsızlıkları riskini ciddi ölçüde azaltır.                                                                                                                                                                                                                                  Kivi neden bu kadar faydalı?Bristol Üniversite tarafından yapılan bir araştırma da lif açısından zengin olan kivinin kolon kanserini önlemede başarılı olduğunu göstermektedir. Araştırmacılara göre bu lifler tarafından üretilen bir çeşit asit kansere sebep olan genlerin aktif hale gelmesini engellemektedir.                                                                                                                                                                                                                    Yapılan araştırmalar kivinin uyku kalitesini arttırdığını göstermektedir. Yüksek miktarda kalsiyum içerdiği için uyumadan bir saat önce yenilen bir adet kivi daha rahat bir uyku çekmenizi de sağlar.                                                                                                                                    Aynı zamanda ruh halinizi de canlandırmaya yardımcı olur.                                                                                                                                                                                                                                                Doğal aspirin Kivi

Kivi neden bu kadar faydalı?Kanı sulandıran yapısıyla kivi, bu özelliği nedeniyle doğal bir aspirin olarak bilinir. Yani günde 1 aspirin içmek yerine bir adet kivi tüketmek çok daha sağlıklıdır. Çok fazla sayıda aspirin almak önerilmemektedir. Nitekim bağırsak duvarına zarar verebilir. Günde bir adet kivi, mide ağrısı, bulantısı ve kanama gibi ilacın yan etkilerini uzak tutmaya yetecektir.

Kulak enfeksiyonlarından korunmak için de günde bir adet kivi yenilmesi önerilmektedir

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 83 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,635 saniyede oluşturuldu.