Neden evleniyoruz ?

Neden evleniyoruz ?

Çocuk istemek, aşık olmak ve yalnız kalmaktan korkmak gibi birçok farklı nedenlerle evleniyor insanlar. Peki, gerçekten neden evleniyoruz?

Neden evleniyoruz ?Aşk evliliği birlikteliklerin en güzelidir diye düşünülür. Fakat çiftler aşk dışında nedenlerle de dünya evine giriyor. Bunun bedeli çoğu zaman yıllarca sürecek mutsuzluk oluyor.

AŞIK OLMAK, ÇOK SEVMEK

İnsanlar aşık olduğunu ve çok sevdiğini hissettiği kişilerle, bu duyguları daha uzun yıllar yaşamak amacıyla evleniyorlar.

İHTİYAÇLARININ KARŞILANACAĞINI DÜŞÜNMEK

Sevgi, cinsellik ya da maddi anlamda ihtiyaçlarının karşılanacağını düşünmek de önemli nedenler arasındadır. Özellikle kadının iş gücüne daha az girdiği, kadın istihdam ve çalışma oranlarının düşük olduğu toplumlarda maddi neden çok etkili bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Birçok kültürde olan “başlık parası” da bu nedeni daha iyi açıklıyor.

BORÇTAN KURTULMA DÜŞÜNCESİ

Birikmiş kredi kartı borçları, sonu gelmeyen taksitler, icra memurlarının kapıya dayanacak olması… Paralı bir erkekle evlenmek, bataktan kurtulmanın en kısa yolu gibi görünebilir. Ama mutluluğun parayla satın alınamadığı gerçeği günümüzde hâlâ geçerli.

HERKES EVLENİYOR DÜŞÜNCESİNeden evleniyoruz ?

Tüm arkadaşların dünya evine girdi, geriye bir tek sen kaldın. Sana karşı olan baskılara direnmeli ve kendi yolundan gitmelisin. Doğru zamanı geldiğinde aşk karşına çıkacaktır.

SOSYAL ZORUNLULUKLAR

Tüm kültürlerde belli bir yaşa gelindiğinde “evlenilmesi gerekiyor” düşüncesi hâkim ve bu düşünce çiftlerin evlenmesi üzerinde oldukça etkili. Evlilik tıpkı meslek sahibi olmak gibi mutlaka yapılması gereken bir yetişkinlik ödev ve sorumluluğu gibi algılanıyor. Toplum normlarına göre geç kalmışsanız ki geç yaş kültürden kültüre değişiyor, size hoş olmayan yakıştırmalar da yapılabilir. Ayrıca evli olmanın sosyal yapı içinde bazı avantajlarının olması da evlenmeyi sosyal ihtiyacı karşılaması bakımından önemli kılıyor. Hemen hemen tüm dinlerin evliliği kutsal olarak görmesi hatta bazı dinlere göre zorunluluk olmasını da bu başlık altında önemli nedenlerden biri olarak gösterebiliriz.

ÇOCUK SAHİBİ OLMA İSTEĞİNeden evleniyoruz ?

Üreme, nesli devam ettirme düşüncesinin genetik yönleri bilinen bir gerçektir. Çocuk sahibi olma isteği dünyada ve ülkemizde birçok çiftin evlenme nedenidir.

YALNIZ KALMA KORKUSU

Bazı insanların yalnız kalmaktan korktukları için evlendiklerini görüyoruz. Bu kişiler genellikle “bağımlı” eğilimi olan, anne ya da babasına aşırı düşkün kişiler oluyor.

DOĞRU KİŞİYİ BULDUĞUNU DÜŞÜNMEK

Kendi algı ve değerler dünyasına göre doğru insanı bulmak, yine birçok kişi için evlenme nedeni olarak görülüyor. Kişi kendi algı ve değerler dünyasına göre çok üstün, başarılı, zeki, saygın, mutlu, kendine değer veren vs. bir kişiyle karşılaştığında onun doğru kişi olduğunu, bunun bir fırsat olduğunu düşünüyor ve evlenmek istiyor. Doğru kişi kimdir, doğru kişi var mıdır, bu başka tartışılması gereken bir konudur.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 83 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,630 saniyede oluşturuldu.