Saç Dökülmesinin Nedeni Diş Çürükleri!

Saç Dökülmesinin Nedeni Diş Çürükleri!

Geçmeyen cilt yaraları, deri döküntüleri, ani saç kayıpları yaşıyorsunuz ve tüm çabalarınıza rağmen bir çözüm bulamıyorsunuz.

Oysaki bu tür sorunlarınız “ne de olsa ağrısı geçti dişçiye gitmeme gerek yok” dediğiniz diş çürüklerinizden kaynaklanıyor olabilir.

Saç Dökülmesinin Nedeni Diş Çürükleri!Diş çürüklerinden kurtulmak için mutlaka dişçinizi ziyaret edip, diş hastalıklarınızı tedavi ettirmelisiniz. Memorial Ataşehir Hastanesi Diş Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Dt. Mert Topçubaşı diş çürüklerinin yol açabileceği sorunlar hakkında bilgi verdi.

Kronik idiopatik ürtiker (kurdeşen) ile diş çürükleri arasında ilişki olduğunu belirten bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Dişlerden kaynaklanan ileri seviyedeki enfeksiyonlar, ciltte akıntılı yaralar şeklinde kendini gösterebilmektedir.

Bu durumda ayrıcı tanı önem kazanmaktadır. Kronik cilt sorunları yaşayan kişilerin, radyolojik olarak diş muayenelerini yaptırıp, ağızlarındaki kronik enfeksiyonları tedavi ettirmeleri önerilir. Aksi takdirde bazı cilt sorunları çözülemeyebilir.Saç Dökülmesinin Nedeni Diş Çürükleri!

Diş muayenelerinin bir başka faydası da çeşitli cilt lezyonlarının teşhisine yardımcı olmasıdır.“Liken planus” gibi deriyi ve ağız içini etkileyen deri hastalıkları ağız muayenesi esnasında tespit edilebilir.

Birden ortaya çıkan saçkıran ve saç dökülmelerinizin sebebi dişinizdeki çürüğün, dolayısıyla enfeksiyonların saçlarınıza uzanan bir etkisi olabilmektedir. Diş rahatsızlıklarıyla vücuda giren bakterilere karşı mücadele eden bağışıklık mekanizmasının kendi sağlıklı vücut hücrelerine de zarar verebilmektedir. Bu durumda da bağışıklık sistemi saç köklerine etki etmekte ve saç dökülmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple diş çürüklerinin tedavisi ve dolayısıyla saç dökülmelerini önlemek için diş hekimine muayene olmak şarttır.Saç Dökülmesinin Nedeni Diş Çürükleri!

Önlenebilir bir hastalık olan diş çürüğünü deneyimini yaşamayan çok az insan vardır. Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Daha sonra bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına sebep olur. Bu durumda diş hekimlerinin“kavite” dedikleri oyuklara neden oluşmaktadır. Diş çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak algılanmaktadır.

 

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 83 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,992 saniyede oluşturuldu.