Ayrılık sendromunu atlatma yöntemleri

“Sevgilinizden ayrıldığınızda ilk olarak bu ilişkinin sizi zaten mutlu etmediğini düşünün” diyen ABD’li psikolog Burks’e göre, geçmişi unutun ve hayatınızın tadını maksimum düzeyde çıkarın.
ABD’li psikolog Kevin Burks’ün hazırladığı “Üzüntüden Mutluluğa” çalışmasında, sıra geldi ayrılık nedeniyle büyük üzüntü yaşayan kadınların sorunlarına. Burks, ayrılığın, birliktelik kadar doğal bir olgu olduğunu belirtiyor. Her şeyin bir başlangıcı olduğunu kabul edenlerin, iyi veya kötü sonun olduğunu da kabul etmeleri gerektiğini ifade eden Burks, “Artık ilişkinizin sonuna geldiniz, size döndü ve artık sizi istemediğini söyledi ya da belli etti. Böyle bir durumla karşılaşabileceğinizi önceden düşünmediyseniz, işiniz biraz daha zor.

Haykırmak önemli
Hüngür, hüngür ağlamaya başlamadan önce, bu acıyı nasıl unutabileceğinizi bir düşünün… Öncelikle, içinizdeki kızgınlığı haykırmayı öğrenin. Çünkü bu sıradan olmamalı. İlk bakışta, sinirinizi bağırıp çağırarak yenemeyeceğinizi düşünüyorsanız, telaş etmeyin. Birçok kişi böyle bir durumla karşılaştığında, benzer şeyleri düşünür.

İçinize atmayın
Ama emin olun hiçbir şey elinize geçenleri yere fırlatmaktan, sinirinizi haykırmaktan, etrafı yumruklamaktan daha çok rahatlatamaz sizi! Kesinlikle üzüntünüzü içinize atmayın” diyor. Ancak bugünkü yazı, evli olup ayrılanlar için değil, bir ilişkinin ardından ayrılık yaşayan kadınlar için. İşte Burks’ün ayrılık nedeniyle üzüntü yaşayanlara önerileri:

Zafer için ağlayın…
Çok sevdiğiniz, uğruna canınızı bile verebileceğiniz erkek arkadaşınızdan ayrıldınız. Bu ayrılığın dönüşü olmadığını karar verdiyseniz, ağlayın. Evet, yanlış okumadınız, ağlayın. Hem de hüngür hüngür. Bir süreliğine, sizi hak etmediğiniz bir şekilde bırakan eski erkek arkadaşınız için gözyaşı dökün. Yaklaşık 1 hafta sonra bir kez daha düşünün. Sizi hak etmeyen bir kişi için, gereğinden fazla gözyaşı döktünüz. O kişi için hayatınızı mahvetmeye değer mi? Elbette değmez. Biri gider, diğeri gelir. Evet, sizin değerinizi gerçek anlamda bilecek kişilerin varlığını asla unutmayın. Onun için gözyaşı dökmenin hiçbir anlamı yok ve dökmeyin de.

O da mutlu değil…
Sevgilisiyle ayrılma kararı alan ve bunu uygulamaya koyan erkekler, kendilerine de rol yapar. Erkekler, acı çektiklerini, daha dün yanında olan sevgilisini deliler gibi özlediğini ve onsuz kalmanın kendisine acı verdiğini bilseler de, bunu asla kabul etmek istemezler. Kendilerini bu ayrılıktan etkilenmediklerine inandırmaya çalışırlar. Başka birine aşık olsalar da bu duygunun gerçek olup olmadığını sorgularlar. Yani sevgilinizin, sizden ayrıldığı için mutlu bir hayat sürdüğünü düşünmeyin. Ayrılığı o istemiş olabilir. Ancak aldığı bu karar onu da derinden etkileyip, büyük boşluğa düşmesine neden olacaktır.

Özgürlüğün tadını çıkartın
Kim ne derse desin, ne yazarsa yazsın. Bir erkekle birlikteyseniz, özgürlüğünüz büyük bir ölçüde kısıtlanır. Eski arkadaşlarınızla görüşmeleriniz azalar, tek başına yapmak istediğiniz birçok aktivite imkansızlaşır. Sevgilinizden ayrıldığınız anda, özgürlüğünüz aklınıza gelsin. Şimdiye kadar yapmaya fırsat bulamadığınız hayallerinizi gerçekleştirin. Daha önceleri vakit ayıramadığınız hobilerinizi hayata geçirin. İnanın bunları uygularsanız, yeniden doğduğunuzu hissedeceksiniz.

İntikam duygusu size zarar verir…
Sevgilinizden ayrıldınız ve üzüntünüz had safhada. Böyle bir durumda, intikam duygusu aklınızdan çıkmayacaktır. Ancak bunun son derece yanlış bir davranış şekli olduğunu unutmayın. İnanın, bu düşünce sizin zamanınızı çalmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır.

Alışveriş zamanı
ABD’de yapılan araştırmalara göre, kadınların en mutlu olduğu anlar alışverişte geçirdikleri zaman. Ben dünya kadınlarının büyük bir çoğunluğunun bu şekilde mutlu olduklarına inanıyorum. Bu yüzden de, sevgilisinden ayrılan bayanlara alışverişi öneriyorum. Ancak, alışverişe çıktıklarında, kendilerinin çok beğendiği ancak sevgilisinin beğenmediği kıyafetleri almalarını… Çünkü bu davranış, üzüntü içinde olan kadının alışverişte yaşadığı mutluluğu daha da artırır.

Spora yönelin
Kadınlar her zaman spor yapmak ister, ancak bir türlü vakit bulamadıklarından şikâyet eder. İşte size istemediğiniz kadar zaman. Daha doğrusu, sevgilinize ayırdığınız zaman, artık sizin için boş saatlerden biri haline geldi. Kendinize en uygun bir spor aktivitesini seçin ve işe başlayın. Spor sayesinde hem kafanızı dağıtacaksınız, hem de güzelliğinize güzellik katmış olacaksınız. ABD’de erkek arkadaşından ayrılan kadınların yüzde 78′i, spor yaparak mutluluğu yakaladığına inanıyor. Bu gerçeği küçümsemeyin

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 110 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,703 saniyede oluşturuldu.